Milyarderlər böhran ilə pulunu itirir
Cümə günü qlobal bazarlarda baş verən satış dalğası, dünyanın ən varlı 500 adamının sərvətindən 42,7 milyard dolları silib.
"Marja" xəbər verir ki, təkcə Amazon-un sahibi Cef Bezos, Şimali Koreya böhranının bazarlarda yaratdığı dalğalanma ilə 2 milyard dollar itirib.
ABŞ Prezidenti Donald Trumpın raket sınaqları keçirən Şimali Koreya ilə bağlı sözlərinin ardından ABŞ qiymətli kağızlar bazarlarında baş vermiş geriləmədən sonra, Amazon-un səhmləri 2,6 faiz ucuzlaşaraq 956,92 dollara düşüb və Bezosun sərvəti 2 milyard dollar azalıb.
Trump-ın Şimali Koreya barədə açıqlamalarından sonra ən böyük itkini texnologiya sektorundakı milyarderlər yaşayıb. Bloomberg-in indeksinə görə, ən böyük 10 itkidən 7-si bu sahədə çalışan insanlar edib. "Net Ease"in İdarə Heyətinin sədri Lei Ding ən böyük ikinci itkini yaşayan milyarder olub. Dingin sərvəti 1,8 milyard dollarlıq azalma ilə 16,8 milyarda enib. Facebook qurucusu Mark Zuckerbergin sərvəti isə 71,2 milyard dollara geriləyib.