Ərəblərin maliyyə texnologiyaları şirkəti Azərbaycan bazarına daxil ola bilər
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) maliyyə texnologiyaları şirkəti “Haifin” Azərbaycan bazarına daxil olmaq istəyir.
Bu barədə xarici mətbuata istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, “Haifin” blokçeyn əsaslı faktura yoxlama platformasını yeni bazarlarda tətbiq etməyi planlaşdırır. Platforma dublikat ticarətin maliyyələşdirilməsi sorğularını aşkarlamağa kömək edir.
“Hayfin”in CEO-su Zul Javaid bildirib ki, ötən il 13 BƏƏ bankı platforma vasitəsi ilə 120 milyard dinar (32,7 milyard ABŞ dolları) məbləğində əməliyyatları yoxlayıb.
"Ümumilikdə isə platforma ilə indiyə qədər 200 milyard dinar məbləğində əməliyyat yoxlanılıb. Platforma bankların gözləntilərini aşıb, yüksək məbləğdə təkrarlanan maliyyə sorğularını müəyyənləşdirib. Hazırda, platformanın Oman, Bəhreyn və Səudiyyə Ərəbistanı kimi bazarlarda tətbiqi hədəflənir. Bundan başqa, Pakistan, Azərbaycan, Gürcüstan və Cənubi Afrika ölkələri şirkət üçün potensial bazarlardandır",- deyə o qeyd edib.
UAE-based financial technology company Haifin has announced plans to expand its blockchain-based invoice-checking platform to new markets. The platform, which helps banks detect duplicate trade finance requests, has proven successful in the UAE since its 2021 launch.
Haifin CEO Zul Javaid stated that in 2023, 13 UAE banks used the platform to screen AED 120 billion (US$32.7 billion) in transactions. The total value screened since the launch exceeds AED 200 billion. Javaid said the platform identified a high rate of duplicate finance requests, exceeding banks’ expectations.
Haifin does not determine if duplicates constitute fraud. Javaid noted that following the alert, some banks have blacklisted customers, reduced limits for others, and in a few cases, reported suspected fraud to regulators.
Haifin aims to expand to similar markets with the platform’s UAE success, like Oman, Bahrain, and Saudi Arabia. Haifin’s parent company, e&, already operates in Africa and other regions that could be target markets. Javaid said Pakistan, Azerbaijan, Georgia, and South Africa are potential launch countries.
© "Report", "Gtreview"