Microsoft, oyun bölməsindən 1900 işçini ixtisar edəcək
ABŞ-ın texnologiya nəhənglərindən biri olan Microsoft-un oyun bölməsindən təxminən 1900 işçini ixtisar edəcəyi bildirilir."Microsoft", oyun bölməsindən 1900 işçini ixtisar edəcək.
Marja xəbər verir ki, “Microsoft Gaming” şirkətinin baş direktoru Fil Spenser məsələ ilə bağlı işçilərə bildiriş göndərib.
Bildirişdə Spenser, "Activision Blizzard" və "King" komandalarının "Microsoft"a qoşulmasından üç aydan çox vaxt keçdiyi xatırladılıb və "Microsoft Gaming" və "Activision Blizzard" rəhbərlərinin biznesin bir sıra sahələrində birləşməyə qərarlı olduqları bildirilib.
Spenser, bu prosesin bir hissəsi olaraq, oyun bölməsində təxminən 1900 nəfərin işini dayandırmağa qərar verdiklərini qeyd edib.
Bu rəqəm 22 min işçisi olan Microsoft-un oyun bölməsinin işçi qüvvəsinin təxminən 9 faizinə bərabərdir.
İxtisardan "Activision Blizzard", "Xbox" və "ZeniMax" işçilərinin təsirlənəcəyi qeyd edilir.
Digər tərəfdən "Blizzard"ın meneceri Mike Ybarra "X" sosial media hesabından verdiyi açıqlamada "Blizzard"dan ayrılacağını açıqlayıb.
"Microsoft", keçən ilin oktyabrında "Call of Duty" və "Diablo" kimi oyunların yaradıcısı "Activision Blizzard"ı təxminən 69 milyard dollara satın alıb.