Fitch enerji qiymətlərində güclü artım gözləmir
Fitch Ratings bu il neft qiymətləri ilə bağlı 80 dollar/barel proqnozunu qoruyub saxlayır və Qırmızı dənizdəki gərginlik səbəbindən irimiqyaslı daşımalarda fasilələr və ya hasilatın azaldılması baş verməsə, qiymətlərdə güclü artım gözlənilmir. Təşkilat, Avropa qazının qiymətləri ilə bağlı proqnozunun dəyişmədiyini bildirib.Qlobal kredit reytinqi təşkilatı “Fitch Ratings" Qırmızı dənizdə gəmilərin hərəkətinin dayandırılmasının əmtəə bazarlarına təsirini təhlil edib.
Marja.az xəbər verir ki, “Fitch Ratings”ə görə, əgər Qırmızı dənizdə mühüm neft tədarükünə hücumlar artmasa və faktiki neft hasilatında ciddi fasilələr olmasa Brent markalı neftin qiymətinin 2024-cü ildə bir barel üçün 80 dollar təşkil edəcəyini və qiymətlərdə güclü artım olmayacağını gözləyir.
BP, Shell, QatarEnergy və bir çox gəmiçilik şirkətləri Süveyş kanalı vasitəsilə tranzitini dayandırıb və marşrutlarını dəyişiblər. Təchizat zəncirləri alternativ marşruta uyğunlaşmalıdır. Bunun müvəqqəti də olsa, neft və qaz bazarlarına təsir edə biləcəyi gözlənilir. Lakin bunun qiymətlərə əhəmiyyətli təsir göstərməyəcəyi təxmin edilir.
Fitch Ratings də 2024-cü ildə Avropa qaz qiymətləri (TTF) üçün 12 dollar/mcf proqnozunu saxlayır.
Avropanın kimya sənayesi Asiyadan xammal idxalından daha çox asılıdır. Qırmızı dənizdən daşınmalarda gecikmələr səbəbindən bu sektorun tədarükün kəsilməsindən daha mənfi təsir görməsi riski var.
Qırmızı dəniz vasitəsilə gübrə ixracı qlobal kalium bazarının təxminən 7 faizini və dünya fosfat bazarının təxminən 5 faizini təşkil edir.
Nəqliyyat xərcləri gübrə qiymətlərinin təxminən 10 faizini təşkil edir, buna görə də artan yükdaşıma tariflərinin gəlirliliyə təzyiq göstərəcəyi gözlənilir.