Neft bazarı Abu Dabidən gələcək xəbərləri gözləyir - İCLAS BAŞLAYIR
Bu gün Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Abu Dabi şəhərində OPEC+ ölkələrinin növbədənkənar iclası keçiriləcək. İclasda bəzi ölkələrin hasilatın azaldılması öhdəliklərində geri qalmaları və yerinə yetirmədikləri məsələsi müzakirə ediləcəkdir.
"Marja" xəbər verir ki, iki gün davam edəcək iclas Küveyt və Rusiyanın həmsədrliyində keçiriləcək.
Neft qiymətləri, iclasdan əvvəl kəskin dəyişməyib. Bakı vaxtı ilə sat 08:00-da Qərbi Texas nefti (WTI) 49.51 dollardan, Brent nefti 52.34 dollardan alıcı tapıb.
Bloomberg-in topladığı məlumatlara görə, hasilatın azaldılması razılaşmasına əməletmə İyulda 86%-ə enərək Yanvar ayından bu yana ən aşağı səviyyəsinə enib.
Səudiyyə Ərəbistanı hasilatın azaldılması sazişinə tam əməl etməyən ölkələr üzərindəki təzyiqi artıracağını açıqlamışdı.
Sazişə görə, neft istehsalçıları hasilatı gündəlik təxminən 1,8 milyon barrel azaltmalıdırlar. Müqaviləyə əməletmə ilk əvvəl yüksək olsa da, son dövlər neft qiymətlərinin aşağı qalmaqda davam etməsilə bir sıra ölkələr hasilatı artırmağa cəhd edirlər.
Əgər əməl olunarsa, hasilatın azaldılmasının bazarda neft qıtlığı yaradacağı, yəni tələbin təklifi üstələyəcəyi gözlənilir.