Sarı metalın qiyməti rekorddan sonra sabitləşib
Qızılın qiyməti həftənin əvvəlində rekord səviyyəyə çatdıqdan sonra sabitləşib.
Marja.az xəbər verir ki, sarı metal bazar ertəsi ticarətdə qeyri-adi dərəcədə bahalaşmışdı və qiyməti 2148,78 dollara çatmışdı.
Qırmızı dənizdə ABŞ gəmilərinə hücum Yaxın Şərqdə daha geniş münaqişə ilə bağlı narahatlıqları artırdığı üçün qızıla təhlükəsiz sığınacaq tələbi artıb. Peruda məşhur qızıl mədəninə hücum da qızıl bazarlarında tədarükün pozulması ilə bağlı bəzi qorxuları artırıb.
ABŞ Mərkəzi Bankından (FED) verilən açıqlamalar da mərkəzi bank tərəfindən erkən faiz dərəcələrinin azaldılması gözləntilərini artırıb. Bu faktor da qızıl qiymətlərini dəstəkləyir.
Lakin qızıl rekord səviyyələrə qalxsa da, sonradan düşüb. Bakı vaxtı ilə saat 10:30-a olan məlumata görə, qızıl 0,2% bahalaşma ilə 2033 dollar/unsiya qiymətlə ticarət olunub.
Bazarlar ABŞ-da məşğulluq məlumatlarından əvvəl faizlərin azaldılması ehtimalını qiymətləndirir. Treyderlər indi FED-in 49% ehtimalla 2024-cü ilin martına qədər faizlərini azaldacağını gözləyirlər. Bir müddət əvvəl bu ehtimal 60% idi. Ehtimalın azalması dolların bahalaşmasına, qızıl qiymətlərinin düşməsinə səbəb olub.
Artan faiz dərəcələri qızılın ucuzlaşmasına səbəb olmuşdu.