Mərkəzi Bankın işçiləri etiraz aksiyası keçirir
İngiltərə Mərkəzi Bankının (BoE) əməkdaşları, bank rəhbərliyi ilə maaşların artırılmasına dair danışıqların nəticəsiz qalmasından sonra bu gündən etibarən üç günlük tətilə başlayıblar.
"Marja" xəbər verir ki, İngiltərənin həmkarlar ittifaqı "Unite"dən verilən açıqlamada, BoE işçilərinə təklif edilən 1 faiz səviyyəsində maaş artımı illik inflyasiya nisbətindən aşağıdır. Bu səbəbdən 2 Avqustdan etibarən üç günlük tətilə getmək qərarı verilib.
Açıqlamada, Bankın işçilərinə həmkarlar ittifaqının razılığını almadan təklif etdiyi maaş artımının "gülünc" olduğu bildirilib.
Aralarında təhlükəsizlik, təmizlik və resepşın xidmətlərini görən işçilərin də olduğu bir qrup günortan saatlarında bankın yerləşdiyi Londonun maliyyə mərkəzi "The City of London"da toplaşaraq bankın pul siyasətinə etiraz ediblər.
BoE-dən məsələ ilə bağlı verilən açıqlamada isə bankın xidmətlərinin mənfi təsir görməməsi üçün lazımi tədbirlərin görüldüyü, həmkarlar ittifaqları "Unite" ilə məsələyə dair danışıqların davam etdirilməsi üçün hazır olunduğu qeyd edilib.
İngiltərədə keçən ay illik inflyasiya 2,6 faiz səviyyəsində olmuşdu.