Konteyner milyarderindən xəbərdarlıq
Dünyanın üçüncü ən böyük konteynerdaşıma şirkəti olan Fransanın "CMA CGM" şirkətinin rəhbəri milyarder Rodolphe Saade sektorun çətin bir dövrə daxil olacağı barədə xəbərdarlıq edib.
Marja-nın məlumatına görə, milyarder direktor bildirib ki, pandemiya dövründə sifariş edilən yeni gəmilərin 2024-cü ildə istifadəyə verilməsilə qiymətlər düşə bilər:
Saade, "Bizim sektorda problem, gələn ildən bazara bir sıra konteyner gəmilərinin çıxmasıdır və bu, tələb və təklif arasında balanssızlıq yaratmaq riski daşıyır",- deyib.
"Gələn il ticarətdə 2-3 faiz artım gözləyirik" deyən Saade, "CMA CGM"nin fəaliyyət göstərdiyi ölkələrdə əhəmiyyətli bir bazar payına sahib olduğunu və bunun da çətinliklərin öhdəsindən gəlməsinə kömək edəcəyini söyləyib.
"Dənizçilik sənayesi bu eniş-yoxuşlara öyrəşib. Biz 2021 və 2022-ci illərdə əla nəticələr əldə etdik, indi çətin dövrə daxil oluruq və bunun üçün təchiz olunmuşuq", - Saade deyib.
Bu ilin əvvəlində dünyanın ən böyük konteynerdaşıma şirkətləri olan "Maersk" və "Mediterranean Shipping Co." qlobal logistika sahəsində rəqabətin artdığı bir şəraitdə, on ildən sonra gəmi paylaşmaq əməkdaşlığını bitirəcəklərini açıqlayıblar.