Neft "nəfəs alır"
Neft, İsrailin Qəzzaya qurudan hücumunu müvəqqəti təxirə saldıqdan sonra ucuzlaşıb.İsrail və HƏMAS arasındakı münaqişənin digər ölkələrə, o cümlədən İrana təsirinə dair narahatlıqlar ilə əlaqədar olaraq Brent təxminən 8 faiz bahalaşmışdı.
Marja xəbər verir ki, Yaxın Şərq dünya xam neftinin təxminən üçdə birini təmin edir. Bazar üçün əsas risk Vaşinqtonun sanksiyalara məruz qalmış İran neftinə qarşı yoxlamalarını artırması və Tehranın əsas daşıma marşrutlarını pozması ola bilər.
İsrailin Qəzza zolağına çoxdan gözlənilən quru hücumu HƏMAS tərəfindən saxlanılan girovların azad edilməsi üçün səylərə vaxt qazanmaq üçün təxirə salınıb.
Bazar strategiyası üzrə mütəxəssislər bildirir ki, humanitar yardım və girovların azad edilməsinə diqqət yetirildiyi üçün neft "nəfəs alır". İndi bazarlar İsrailin mümkün quru hücumunun olub-olmayacağına baxırlar. Quru höcumu münaqişəni daha da gərginləşdirə bilər.
Brent neftin bir barel 92 dollardan aşağı düşüb. Bakı vaxtı ilə saat 10:10-da Brent nefti 1%-ə yaxın ucuzlaşama ilə 91,30 dollardan ticarət olunub.
Neft investorları müharibə səbəbindən qiymətlərin yüksələcəyi üzrə mövqelərini artırıblar. Ötən həftə xam neftin volatilliyi də artıb.