İqtisadçılar ABŞ-ın 186 bankının risk altında olduğu barədə xəbərdarlıq etdilər
Silikon Vadisi Bankı (SVB) faizlərin artması ilə əlaqədar aktivlərinin dəyəri aşağı düşdükdən sonra iflas etdi və müştərilər sığortalanmayan əmanətləri geri çəkməyə başladılar. ABŞ-da ən azı 186 bank oxşar risklərə məruz qala bilər.
Marja xəbər verir ki, bunu "The Wall Street Journal" iqtisadçıların araşdırmasına istinadən xəbər verir.
Bu araşdırma "Social Science Research Network" portalında dərc edilmişdir. Onun müəllifləri Cənubi Kaliforniya Universiteti, Şimal-Qərb Universiteti, Kolumbiya Universitetinin Biznes Məktəbi və Stanford Universitetinin iqtisadçılarıdır.
Müəlliflər ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) faiz artırmasının bank aktivlərinə necə təsir etdiyini təhlil ediblər. Araşdırmada bildirilir ki, ABŞ-ın bank sisteminin aktivlərinin bazar dəyəri balans dəyərindən 2,2 trilyon dollar aşağıdır. Bank aktivləri orta hesabla 10%, ən çox zərər çəkən banklar üzrə isə 20% dəyərdən düşüb.
İqtisadçılar sığortalanmayan əmanətçilərin (ABŞ-da federal depozit sığortası 250 min dollara qədər olan əmanətləri əhatə edir) bank maliyyələşməsində payını araşdırıblar. Onların hesablamalarına əsasən, sığortalanmayan əmanətçilərin yarısı pullarını geri götürmək qərarına gəlsə, 186 bank və 300 milyard dollar sığortalanmış əmanətlər təhlükə altında olacaq. Sığortalanmayan əmanətlərin geri götürülməsi bank aktivlərinin satışı ilə müşayiət olunarsa, zərər daha yüksək olacaq.
SVB son 15 il ərzində ABŞ-də müflis olan ən böyük oldu. SVB aktivlər baxımından banklar arasında 16-cı yeri tuturdu (2022-ci ilin sonunda aktivlərinin həcmi 211,8 milyard dollar təşkil edirdi). WSJ qeyd edir ki, artan faiz dərəcələri onun aktivlərinin dəyərini azaltdıqdan sonra bank çökdü və narahat olan müştərilər sığortalanmamış əmanətlərini geri çəkməyə başladılar.
Digər ABŞ bankı - "Signature Bank" martın 13-də bağlanıb. Bundan bir qədər əvvəl kriptovalyuta ilə işləyən başqa bir bank "Silvergate Bank"ın fəaliyyətini dayandırdığı açıqlanıb. FED, ABŞ Xəzinədarlığı və Federal Əmanətlərin Sığortalanması Korporasiyası müflis bankların bütün əmanətçilərinin öz vəsaitlərinə çıxış əldə edə biləcəklərinə zəmanət veriblər. Həmçinin, Amerika tənzimləyiciləri sənayeyə likvidlik böhranını aradan qaldırmağa kömək etmək üçün təcili bank kreditləşdirmə proqramının başladığını elan ediblər.